Quantcast

2016 NBA Development League Expansion Draft Results

Official Release | August 24, 2016

NEW YORK, Aug. 24, 2016 – The Long Island Nets (Brooklyn), Greensboro Swarm (Charlotte), and Windy City Bulls (Chicago) have each obtained the rights to 12 players following the results of the 2016 NBA Development League Expansion Draft.  The teams will hold the rights to those players for two seasons.

The selections made in Wednesday’s Expansion Draft came from a pool of players from 2014-15 and 2015-16 NBA D-League rosters.  Each 2015-16 NBA D-League team was able to protect the rights of up to 10 players while the three expansion teams were able to select up to 12 unprotected players, with no more than two selections coming from any one NBA D-League team.

The NBA Development League will tip off its 16th season with a record 22 teams on Friday, Nov. 11, 2016.

Following are the complete results of the 2016 NBA D-League Expansion Draft*:

(*Prior NBADL team in parentheses.)

Long Island Nets
Round 1: Gary Forbes (Grand Rapids Drive)
Round 2: Carrick Felix (Santa Cruz Warriors)
Round 3: Jamaal Franklin (Los Angeles D-Fenders)
Round 4: Akil Mitchell (Rio Grande Valley Vipers)
Round 5: Peyton Siva (Delaware 87ers)
Round 6: Alex Kirk (Canton Charge)
Round 7: Austin Freeman (Westchester Knicks)
Round 8: Kendall Gray (Iowa Energy)
Round 9: Lazar Hayward (Los Angeles D-Fenders)
Round 10: Dwayne Polee Jr. (Reno Bighorns)
Round 11: Matt Bouldin (Fort Wayne Mad Ants)
Round 12: Lewis Jackson (Salt Lake City Stars)

Greensboro Swarm
Round 1: Josh Davis (Austin Spurs)
Round 2: Abdul Gaddy (Maine Red Claws)
Round 3: Tony Bishop (Rio Grande Valley Vipers)
Round 4: Scotty Hopson (Sioux Falls Skyforce)
Round 5: Toure’ Murry (Sioux Falls Skyforce)
Round 6: Rodney Williams (Oklahoma City Blue)
Round 7: Josh Huestis (Oklahoma City Blue)
Round 8: Ralston Turner (Grand Rapids Drive)
Round 9: Keanau Post (Raptors 905)
Round 10: Damien Wilkins (Iowa Energy)
Round 11: Kris Joseph (Westchester Knicks)
Round 12: Dee Bost (Raptors 905)

Windy City Bulls
Round 1: Wesley Saunders (Austin Spurs)
Round 2: Kiwi Gardner (Santa Cruz Warriors)
Round 3: Ralph Sampson III (Maine Red Claws)
Round 4: Booker Woodfox (Texas Legends)
Round 5: Jerel McNeal (Northern Arizona Suns)
Round 6: Akeem Richmond (Reno Bighorns)
Round 7: Casey Prather (Northern Arizona Suns)
Round 8: Jon Octeus (Canton Charge)
Round 9: Justin Dentmon (Texas Legends)
Round 10: Jamal Jones (Delaware 87ers)
Round 11: Xavier Thames (Fort Wayne Mad Ants)
Round 12: Ian Chiles (Salt Lake City Stars)

Related articles