Quantcast

Northern Arizona Suns Select Anthony Lawrence II With First Pick Of 2019 NBA G League Draft

Official Release | October 26, 2019

The Northern Arizona Suns selected Anthony Lawrence II (6-7, 210, Miami) with the first overall pick of the 2019 NBA G League Draft on Saturday afternoon.  Throughout Lawrence’s four years at the University of Miami, the 23-year-old started 81 of 130 career games and averaged 8.0 points, 4.7 rebounds and 2.0 assists.

The Sioux Falls Skyforce drafted Trey Mourning (6-9, 220, Georgetown) with the second overall pick.  The Texas Legends took Madit Tieny Dak (6-11, 200, South Sudan) with the third overall selection.  The Westchester Knicks chose Tyler Hall (6-5, 209, Montana State) with the fourth overall selection and the Iowa Wolves selected Trevon Duval (6-3, 186, Duke) with the fifth overall pick.

Hall, Cameron Lard (11th overall selection, College Park Skyhawks) and Alex Stein (12th overall selection, Canton Charge) headline the 11 of 28 first-round selections that appeared at the 2019 NBA G League Player Invitational in August at the Quest Multisport Complex in Chicago.

Six International players from six countries were selected in this year’s draft, including three first-round selections: Madit Tieny Dak of South Sudan (third overall selection, Texas Legends), NBA veteran Hasheem Thabeet of Tanzania (18th overall selection, Fort Wayne Mad Ants) and Matt Kenyon of Australia (19th overall selection, Capital City Go-Go).

NBA G League training camp rosters will be comprised of players drafted today, along with returning, affiliate, NBA Draft rights and local tryout players and cannot exceed 15 total players, not including players signed to NBA Two-Way contracts.  Teams had to make a minimum of two player selections in today’s Draft and all players who were selected must be invited to training camp.

For the ninth consecutive year, the Draft was conducted at the NBA G League headquarters in New York City.

Full results from the 2019 NBA G League Draft are below.

ROUND ONE

  1. Northern Arizona – Anthony Lawrence II
  2. Sioux Falls – Trey Mourning
  3. Texas – Madit Tieny Dak
  4. Westchester – Tyler Hall
  5. Iowa – Trevon Duval
  6. Austin – Isaiah Reese
  7. Capital City – Jalen Hudson
  8. South Bay – Sheldon Mac
  9. Canton – Alan Herndon
  10. Lakeland – Michale Kyser
  11. College Park – Cameron Lard
  12. Canton – Alex Stein
  13. College Park – Ronshad Shabazz
  14. Greensboro – Demajeo Wiggins
  15. Northern Arizona – Keljin Blevins
  16. Erie – EC Matthews
  17. Stockton – Marcus Graves
  18. Fort Wayne – Hasheem Thabeet
  19. Capital City – Matt Kenyon
  20. Memphis – Shaqquan Aaron
  21. Northern Arizona – Jahmal McMurray
  22. Westchester – Kerwin Roach II
  23. Texas – Tra Holder
  24. Lakeland – Ryan Taylor
  25. Oklahoma City – Wyatt Walker
  26. South Bay – Kendarius Ash
  27. Long Island – Miles Reynolds
  28. Rio Grande Valley – Kavin Gilder-Tilbury

 

ROUND TWO

  1. Northern Arizona – Passed
  2. Wisconsin – Stephen Thompson
  3. Wisconsin – Shannon Bogues
  4. Maine – Wesley Person Jr.
  5. Northern Arizona – Passed
  6. Sioux Falls – Brandon Randolph
  7. Salt Lake City – Shawn Occeus
  8. Agua Caliente – Jaelan Sanford
  9. Austin – Kaleb Johnson
  10. Long Island – Myles Stephens
  11. Wisconsin – Passed
  12. South Bay – Chancellor Barnard
  13. Santa Cruz – Vander Blue
  14. Capital City – Tre Kelley
  15. Santa Cruz – Jordan Brangers
  16. Erie – Ryan Martin
  17. Salt Lake City – Kyle Castlin
  18. Delaware – Terrence Drisdom
  19. College Park – Passed
  20. Memphis – Jimond Ivey
  21. Memphis – Asauhn Dixon-Tatum
  22. Maine – T.J. Lang
  23. Stockton – David Crisp
  24. Lakeland – Passed
  25. Oklahoma City – Courtney Alexander II
  26. Santa Cruz – Passed
  27. Grand Rapids – Anthony Lee
  28. Rio Grande Valley – Daeshon Francis

 

ROUND THREE

  1. Northern Arizona – Passed
  2. Windy City – Lamous Brown
  3. Wisconsin – Passed
  4. Maine – Jay Wright
  5. Salt Lake City – Shelton Mitchell
  6. Austin – Passed
  7. South Bay – Passed
  8. Wisconsin – Passed
  9. Canton – Passed
  10. Fort Wayne – Nick Masterson
  11. Sioux Falls – Jordan Swopshire
  12. Greensboro – Max Montana
  13. Raptors 905 – Leland King II
  14. Capital City – Passed
  15. Agua Caliente – Zack Rollins
  16. Erie – Devin Watson
  17. Salt Lake City – Conner Toolson
  18. Capital City – Passed
  19. Grand Rapids – Valentine Izundu
  20. Delaware – Martaveous McKnight
  21. Raptors 905 – Mike Parks Jr.
  22. Raptors 905 – Mike Davis
  23. Stockton – Isaiah Wright
  24. Sioux Falls – Passed
  25. Oklahoma City – Bazoumana Kone
  26. Santa Cruz – Passed
  27. Capital City – Passed
  28. Oklahoma City – Passed

 

ROUND FOUR

  1. Northern Arizona – Passed
  2. Delaware – Passed
  3. Agua Caliente – Passed
  4. Maine – Curtis Washington
  5. Iowa – Ismaila Kane
  6. Austin – Passed
  7. South Bay – Passed
  8. Delaware – Passed
  9. Canton – Passed
  10. Fort Wayne – Passed
  11. Sioux Falls – Passed
  12. Delaware – Passed
  13. College Park – Passed
  14. Windy City – Jordan Adams
  15. Agua Caliente – Passed
  16. Erie – Passed
  17. Memphis – Passed
  18. Windy City – Trey Phills
  19. Grand Rapids – Passed
  20. Memphis – Passed
  21. Raptors 905 – Passed
  22. Westchester – Passed
  23. Stockton – TyQuane Goard
  24. Lakeland – Passed
  25. Oklahoma City – Passed
  26. College Park – Passed
  27. Long Island – Joe Cremo
  28. Rio Grande Valley – Passed

Related articles

Download The G League Mobile App

Get extensive video coverage including highlights, interviews and behind-the-scenes access.